ý

Bývalé skokanský můstek

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.6956703N, 15.3945219E

 

Bývalé skokanské můstky naleznete zde: https://mapy.cz/s/cabocecoho 

Dnes vás zavedu k bývalým skokanským můstkům, jejichž odkaz jsem našel při svých toulkách v okolí městečka Vysoké nad Jizerou.

Bylo krásné podzimní ráno. Obloha byla blankytně modrá a mráček by na ní jedem pohledal. Vanul jemný větřík a na zemi byla námraza, která ještě nestihla roztát. Den byl jako malovaný na pořádnou prochajdu. A já jsem nezaváhal ani na chvilku. Brzy po snídani jsem se po boku ségruše, člobrdy a člobrdice vydal objevovat místa mne zatím neznámá.

Prosvištěl jsem se po louce. U vleku jsem se na chvilku zastavil, abych se pozdravil s kámoškami ovečkami, které jsem den co den poctivě navštěvoval. Pokochal jsem se výhledem na kopečky ták blízké a zároveň ták vzdálené a vydal jsem se po louce dál. Než bys pro kostičku dosvištěl, byl jsem u druhého vleku, vedle kterého jsem si všimnul sotva znatelné cesty. Jak ta mi mohla dosud unikat, to mi bylo záhadou.

V mžiku jsem louku opustil a už jsem svištěl z kopečka. Po pár rychlých krocích zmerčil jsem pastvinu po mé pravé tlapce. Vydal jsem se na kus štěku za místními obyvateli, ale k mému velkému překvapení byla pastvina prázdná. Otočil jsem se, rozsvištěl jsem se z kopečka a s parádními výhledy svištěl jsem ták rychle, až mi od tlapek odlétala travička i s námrazou.

Svištěl jsem z kopce rychleji než rychle. Ušadla mi plápolala na kebuli, chvost se vrtěl radostí a očadla se kochala parádním výhledem. Svištěl jsem kupředu s větrem o závod a s radostí v kožíšku, když jsem jen pár kroků před sebou zmerčil něco zvláštního. Zmerčil jsem něco, co mi vůbec do blízké krajiny nezapadalo.

Jen co jsem zvláštní místo zmerčil, snažil jsem se zastavit. Přední tlapky se zaryly do země, zadní tlapky brzdily ze všech sil, ale marně. Stále jsem svištěl kupředu, jen tlapky stály. Už jsem skoro seděl, ale celé mé já se ne a ne zastavit. Klouzal jsem stále níž a níž.

Najednou, zničehonic, se celé mé já zastavilo. Nevěřícně jsem kroutil kebulí a přemýšlel jsem, co se to vlastně stalo. A pak mi to štěklo. Bylo mi úplně jedno, co to bylo, štěklo mi, že to byla pořádná legranda. V mžiku jsem měl tlapky v pohotovosti a už jsem svištěl do pořádného kopce. Od tlapek se mi už neprášilo. Kopec, do kterého jsem svištěl, byl pořádný. A na takové kopce nejsem vůbec zvyklý. Ale zdolal jsem ho. Během chvilky, která mi připadala jako věčnost, jsem byl na místě, které mne ták zaujalo. A nestačil jsem valit očadla.

Jen pár kroků od sjezdovky, po které vedla cesta, která mne svedla z louky, zmerčil jsem tabuli. Vedle tabule zmerčil jsem balvan. Na balvanu zmerčil jsem spoustu písmen. Balvan mi ale vůbec nezajímal. Na tabuli větší než velké zmerčil jsem něco, co jsem ještě nikdy nezmerčil. Zmerčil jsem něco, co vypadalo jako most, ale nebyl to most. Zmerčil jsem něco, co nedokážu ani popsat.

Seděl jsem na místě a valil jsem očadla. Čůčoval jsem na tabuli, merčil jsem balvan s písmeny, když jsem si všimnul cesty vedoucí do hlubokého lesa. Opustil jsem tabuli, opustil jsem balvan a vydal jsem se na průzkum. Něco mi říkalo, že když po cestě půjdu, vše se mi objasní.

Zatlapkal jsem do lesa. Tlapkal jsem stále kupředu, až jsem se octil v hlubokém lese. Nic se mi neobjasnilo. Svištěl jsem po pěšinkách a hledal jsem odpovědi. Ale nic jsem nenašel. Vrátil jsem se proto zpátky k tabuli a nechápavě jsem hodil očadlem po člobrdici. Ta mi řekla, že jsem objevil pamětní desku připomínající bývalé skokanské můstky, které tu kdysi stávaly, a člobrdové z nich na lyžích skákali.

To vám štěknu kamarádi, nikdy by neštěklo, že člobrdové něco takového dělají. Že my, chlupáči, děláme psí kusy, to je jedna věc. Ale že člobrdové umí dělat člobrdí kusy, to mi štěklo až nyní. A abych pravdu štěkl, vůbec mi to nevadí, alespoň v tom nejsme sami.

S tímto zjištěním a s novými znalostmi, hodil jsem vše za kebuli a svištěl jsem se klouzat dál. Musel jsem využít parádního kopce a námrazy, která byla stále na svém místě.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.