Čertova hora

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.7617342N, 15.4304839E

 

Čertovu horu naleznete zde: https://mapy.cz/s/dezarukobu

Dnes vás zavedu na Čertovu horu, kterou jsem objevil při svých toulkách Krkonošemi. Dodnes nevím, zda jsem se na Čertovu horu vydal proto, že se mnou šili všichni čerti, nebo zda se mnou všichni čerti začali šít až na Čertově hoře. To už se ale asi nedozvíme. Ani čert, se kterým jsem se na Čertově hoře seznámil, mi tuto záhadu neobjasnil.

Byl chladný podzimní den. Obloha byla šedivá, a co chvilku to vypadalo, že začne sněžit. Studený větřík vanul a já jsem se toulal Krkonošemi. Že není to pravé póčo na toulání mi vůbec nevadilo. Alespoň jsem měl Krkonoše skoro jen sám pro sebe. To se ví, několik málo člobrdů jsem potkal, ale jejich množství bych spočítal na polštářcích jedné tlapky. To je v Krkonoších skoro zázrak.

Tlapkal jsem do kopečka měkoučkou cestou vyjetou na zelené louce. Co chvilku jsem se otočil, abych si užil výhled, který mi louka uprostřed lesů nabízí. Co chvilku jsem tlapkal kupředu přímo za famfrňákem a pod fousky jsem si poštěkával, jak moc táhlý kopec je.

Kopec, do kterého jsem tlapkal, nebyl pouze táhlý. Proti mým oblíbeným brdským kopečkům byl i strmý. Ale od doby, co jsem vystoupal po žluté turistické značce po balvanech na šumavský vrchol Plechý, mi mnohé kopce připadají jako kopečky.

Tlapka střídala tlapku a stoupání střídalo kochání. Co chvilku jsem stál, odpočíval a svět jsem měl jako na tlapce. Merčil jsem hluboké lesy, louky i nedaleký Harrachov. Merčil jsem vzdálené kopce i hory a pořádné hřebeny. Když jsem se cítil trošku odpočatý, vydal jsem se vzhůru ke svému cíli.

Mnohokrát jsem chtěl stoupání vzdát a vydat se jinam. Ale vždy jsem si vzpomněl na výstup na Plechý. To mi dodalo tolik energie, že než bys pro kostičku dosvištěl, byl jsem na kopečku. Dotlapkal jsem na kopeček a nestačil jsem valit očadla.

Přímo přede mnou, na horizontu hory, zmerčil jsem srdce. Zmerčil jsem obrovské dřevěné srdce a uprostřed srdce zmerčil jsem čerta. To se ví, když jsem čerta zmerčil, štěklo mi, že to není možné. Co by také dělal čert skoro v oblacích. Srdce nesrdce, musel jsem se vydat na průzkum.

Prosvištěl jsem kolem srdce a v mžiku jsem byl u čerta. Jen co jsem k čertovi dosvištěl, tlapky mi vypověděly službu a já jsem seděl. Seděl jsem na kopci s parádním výhledem a koukal jsem na čerta. Čert koukal na mne.

Jak dlouho jsem před čertem seděl, to vám neštěknu. Tu samou dobu čert seděl proti mně a také se ani nehnul. Když jsem zmerčil, že čert se nehýbe, pomalu jsem se zvedl a vydal jsem se opatrně vpřed. Tlapka střídala tlapku. Byl jsem ták nervózní, že po několika málo krocích jsem si skoro dřel bříško o zem, jak jsem se skoro plazil. Pak mi štěklo, že jsem přeci velký Frája a plazení se vpřed nepřipadá v úvahu. Hrdě jsem se napřímil a pomalu a obezřetně vydal jsem se k čertovi. Ten se stále ani nehnul. Už jsem byl skoro u čerta a stále jsem nemerčil žádný jeho pohyb. Tak jsem mu štěkl na pozdrav. Víte, co se stalo? Nic se nestalo. Čert nereagoval. Zato já, když jsem zjistil, že čert nejspíše není živý, jsem si povyskočil a několikrát jsem čerta obsvištěl.

To vám štěknu kamarádi, těch pár člobrdů co bylo blízko mne, se nestačilo smát. Já jsem si jen tak svištěl kolem čerta a radostně jsem si vrtěl chvostem. Měl jsem takovou radost, že čert není živý. A také jsem měl radost, že se člobrdové smějí.

Chvilku jsem dělal radost člobrdům a nechal se je smát. Blbnul jsem s kámošem čertem až do chvíle, kdy jsem opět zmerčil srdce. V tu chvíli jsem se napřímil a pomalu, s kebulí vztyčenou, zkrátka jako velký Frája, vydal jsem se k srdci Harrachova užít si parádní výhled.


Tip na ubytování


Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. Sice není přímo v Harrachově, je o mrňousek dál v městečku Vysoké nad Jizerou, ale to vůbec nevadí. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.