Fanterova skála

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Tanvald

 

GPS souřadnice: 50.7516528N, 15.2813003E

 

Fanterovu skálu naleznete zde: https://mapy.cz/s/cesabosohe

 

Dnes vás zavedu na Fanterovu skálu, kterou jsem objevil při svých toulkách chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory.

Byl krásný podzimní den. Na obloze zářil kamarád Puňťa a svými paprsky zahříval zem. Stromy se halily do teplých barev podzimu a větřík jemně vál. Příroda krásně voněla a mne se toulalo, jedna radost.

Byl jsem na Špičáku, jednom z mnoha jizerských vrcholů. Svět jsem měl jako na tlapce a chystal jsem se prozkoumat všechna zákoutí, která mi tento vrchol nabízí. Přímo přede mnou za několika málo keři, v dálce ne moc daleké, merčil jsem skálu a na ní kovový žebřík. Tu jsem musel svištět prozkoumat.

Svištěl jsem kupředu, s větrem o závod. Svištěl po cestě pokryté pískem a kamínky. Svištěl jsem kupředu ták rychle, až se mi od tlapek prášilo a ušadla mi plápolala na kebuli.

Nesvištěl jsem dlouho. Jen několik rychlých kroků jsem udělal, a byl jsem mezi keři. Jen pár dlouhých skoků jsem skočil a byl jsem na skalce. Byl jsem na skalce ne moc vysoké, ale na samém vrcholu skály jsem nebyl. Od toho mne dělil kovový žebřík.

Umím mnoho věcí, ale lézt po žebříku, to jsem se ještě nenaučil. Co jsem se však naučil a nyní piluji k dokonalosti, je směrování člobrdice do míst, která musím prozkoumat a sám se do těchto míst nedostanu.

Svůj um jsem předvedl i nyní. Tak dlouho jsem člobrdici obíhal, až jsem jí dovedl k žebříku. Jen co člobrdice žebřík uviděla, hodila na mne pohled, který mluvil za vše. Člobrdici se moc po žebříku šplhat nechtělo.

Naštěstí mi trvalo jen chvilku, než jsem člobrdici přesvědčil, že to na zemi sám zvládnu. V mžiku byla člobrdice na skále a už mi povídala, co v dálce daleké merčí. Merčila prý hory i údolí. Merčila hluboké lesy, louky i pastviny. Dokonce i Ještěd prý zmerčila.

Když jsem věděl vše, co jsem vědět chtěl, už jsem netrpělivě čekal na člobrdici. Té se ovšem na skále ták zalíbilo, že se jí na zem moc nechtělo. Nakonec však přeci jen skálu opustila, několikrát si mne vyfotila a já se mohl vypravit po boku člobrdice dál. Kam, to vám štěknu zase zítra.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. Sice není přímo v Tanvaldu, je o mrňousek dál v městečku Vysoké nad Jizerou, ale to vůbec nevadí. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.