Kaple sv. Anny

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.7066986N, 15.3852908E

 

Kapli sv. Anny naleznete zde: https://mapy.cz/s/gegumolelo

Dnes vás zavedu ke kapli sv. Anny, kterou jsem objevil při svých toulkách kolem městečka Vysoké nad Jizerou. Bylo to mé poslední zastavení v okolí tohoto krásného městečka, kde má jeden svět jako na tlapce kamkoli se vydá.

Den byl krásnější než krásný. Obloha byla blankytně modrá a mráček by na ní jeden pohledal. Puňťa zářil do všech stran. Příroda krásně voněla, větřík lehce vanul a mne se tlapkalo, jedna radost.

Tlapka střídala tlapku a já se kochal výhledy. Tlapkal jsem polní cestou mezi loukami a svět jsem měl jako na tlapce. Merčil jsem kopce i kopečky, merčil jsem klikatící se cesty a cestičky táhnoucí se napříč kopci. Nejednou jsem zatlapkal do aleje, kde jsem se kochal barvami podzimu a kde jsem dělal psí kusy ve spadaném listí.

Užíval jsem si každý krok, který jsem na tomto výletě utlapkal. Tlapkal jsem z mírného kopečka, spokojeně jsem si do kroku vrtěl chvostem a byl jsem moc rád, že se mohu toulat zrovna tady. Když jsem měl svět jako na tlapce, nenechal jsem se ničím rušit. V tu chvíli jsem si užíval přírodu pohádkovější než pohádkovou. Když jsem tlapkal v aleji, dělal jsem se ségruší psí kusy. Svištěl jsem dopředu a zase zpátky, válel jsem se v listí.

Už ani nevím, kolikrát jsem tlapkal se světem jako na tlapce a kolikrát jsem v aleji blbnul se ségruší. Najednou jsem vysvištěl z aleje, zmerčil jsem výhled do dálky daleké a zmerčil jsem i obrovský balvan s nápisem, že jsem v místě, kde přibližně v roce 1 450 bývala sklářská huť.

Po sklářské huti nenašel ani stopu. Jak jsem se tak rozhlížel, po své levé tlapce zmerčil jsem však něco, co jsem musel svištět prozkoumat.

V dálce ne moc daleké, jen pár kroků ode mne, mezi dvěma vysokými stromy a s parádním výhledem, zmerčil jsem stavbu bělejší než bílou. Zmerčil jsem do dálky zářící kapličku. Zmerčil jsem kapličku sv. Anny.

Jen co jsem kapličku zmerčil, kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem z kopečka rychleji než rychle. Svištěl jsem ták rychle, až se mi od tlapek prášilo. Svištěl jsem ták rychle, až mi ušadla plápolala na kebuli a já měl strach, že mi uletí. Svištěl jsem kupředu rychleji než rychle a nic mne nemohlo zastavit.

Usvištěl jsem mnoho rychlých kroků, skočil jsem pár dlouhých skoků a v mžiku jsem byl u kapličky. Byl jsem u kapličky a pod fousky jsem si poštěkával, jaká je škoda, že do kapličky není vidět.

Jak jsem tak stál před kapličkou, zaslechl jsem meknutí. Napnul jsem ušadla, otočil jsem se do míst, odkud jsem meknutí zaslechl a zmerčil jsem něco, co jsem jaktěživ nezmerčil. Vedle kaple sv. Anny byla pastvina a na ní se pásla koza vedle kozy.

To vám štěknu kamarádi, já byl ták překvapen, jako už dlouho ne. Že na pastvině zmerčím kámošku kravku či ovečku, na to jsem připraven. Že občas zmerčím v oboře kámoše daňka či jelena, na to jsem si také zvykl. Ale že zmerčím na pastvě kámošky kozy, o tom se mi dosud ani nesnilo.

Když se stalo skutečností něco, o čem by mne ani nenapadlo snít, vydal jsem se na kus štěku. S kámoškami kozami jsem poštěkal o tom, jak krásnou mají pastvinu, jak bájo mají výhledy, a jak moc bájo je, že jsem mohl člobrdici usadit na houpačku vedle kapličky a sám jsem se mohl vypravit na kus štěku.

Přátelé a kamarádi, tohle byl můj opravdu poslední výlet po okolí městečka Vysoké nad Jizerou. Snad se vám toulky v okolí tohoto krásného městečka líbily. Od zítřka vás zavedu zase jinam. Kam, to se nechte překvapit. Jen něco málo vám napovím. Opět mi bude ležet svět u tlapek a zmerčím i vodopády. Určitě se tak máte na co těšit ;)


Tip na ubytování


Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.