Marinkův kříž

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.6830489N, 15.4144411E

 

Merinkův kříž naleznete zde: https://mapy.cz/s/dosudetuna


Dnes vás zavedu k Merinkovu kříži, který jsem objevil při svých toulkách po okolí městečka Vysoké nad Jizerou.

Byl krásný podzimní den. Puňťa už se pomalu chystal za kopečky a svými posledními paprsky tohoto dne osvětloval zem. Já jsem se toulal nádhernou přírodou plnou výhledů jen pár kroků od městečka Vysoké nad Jizerou a pod fousky jsem si poštěkával, jaký dnes byl krásný den.

Dnešní den byl opravdu moc krásný. Jen tak jsem se toulal po loukách a kochal jsem se výhledy. Celý den mne doprovázel kamarád Puňťa, ségruše a člobrda s člobrdicí. Měl jsem pohromadě celou svou smečku, které jsem ukazoval krásy naší vlasti.

Toulal jsem se po kopečkách, kochal jsem se výhledy. Když už mne tlapky pomalu nesly k domovu, zmerčil jsem mezi loukami na horizontu několik málo stromů. Mezi stromy zmerčil jsem něco, co jsem z dálky nepoznal. Můj cíl byl tedy jasný.

Kopnul jsem do vrtule, zamával jsem člobrdici s člobrdou chvostem na rozloučenou a se ségruší po boku svištěl jsem kupředu. Svištěl jsem kupředu s větrem o závod a s radostí a zvědavostí v kožíšku. Svištěl jsem po louce, přesvištěl jsem cestu a v mžiku jsem byl u stromů. Pod stromy zmerčil jsem něco, co mne lákalo už z dálky.

Ve stínu vysokých stromů, u cesty na začátku louky, zmerčil jsem kříž. Velký kříž, který osvětlený paprsky kamaráda Puňti zářil do dálky barvou zlatavější než zlatou. Dosvištěl jsem k Merinkovu kříži, u kterého prý je tajná chodba, kterou kdysi dávno opustili hrad Níštějka loupežníci.

Co je na tajné chodbě pravdy, to už se dnes asi nedozvíme. Co však vím určitě je, že Merinkův kříž stojí za zastavení. Kříž sám o sobě je krásný a příroda kolem, ta je nádherná. U Merinkova kříže je i lavička vybízející k odpočinku a ke kochání se přírodou.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.