Mumlavský vodopád

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.7706547N, 15.4532308E

 

Mumlavské vodopády naleznete zde: https://mapy.cz/s/kuruceroho

Dnes vás zavedu na jedno z nejnavštěvovanějších krkonošských míst. Zavedu vás k Mumlavským vodopádům, které jsem objevil na řece Mumlavě, jen mrňousek za městečkem Harrachov.

Byl ponurý podzimní den. Obloha byla šedivá a den vůbec nesváděl k prochajdě. Právě tento den mi štěklo, že bych se měl vydat na místo známější než známé. Štěklo mi, že bych se měl vydat na místo, kde se za krásného počasí stojí fronta na fotku.

Jen co mi tato myšlenka štěkla, bylo rozhodnuto. Hupsnul jsem do Volváka a už jsem se nechal uvážet směr Harrachov. Brzy jsem vyskočil z Volváka na parkovišti a vydal jsem se na konec městečka do lesa.

Protlapkal jsem Harrachovem a v mžiku jsem byl na začátku lesa. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Pod stromy merčil jsem mladé rozčepýřené stromky, pidi stromky a dokonce i mech a borůvčí. Tlapkal jsem krásným lesem, když jsem jen tak, dodnes nevím proč, zvedl famfrňák k obloze a zhluboka se nadechl. To, co jsem navětřil, mi dalo sílu do tlapek.

S famfrňákem u oblohy, po hlubokém nádechu, ucítil jsem vůni lesa a svěží vůni vodičky. Odkud se vůně vodičky vzala, bylo mi záhadou. Všude, kam očadlo dohlédlo, nebylo po vodičce ani vidu. Zavětřil jsem podruhé. Opět jsem ucítil vůni lesa a svěží vůni vodičky.

Můj cíl byl v mžiku jasný. Ještě jednou jsem zvedl famfrňák k obloze, zhluboka jsem zavětřil a když jsem měl správný směr, vydal jsem se za vůní. Tlapkal jsem po pěšince plné kořenů klikatící se mezi vysokými stromy. Tlapkal jsem jen chvilku, když jsem zaslechl zurčení vodičky.

Jen co jsem zaslechl zurčení vodičky, kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem kupředu rychleji než rychleji. Svištěl jsem kupředu, od tlapek se mi prášilo a chvostem jsem si do kroku spokojeně vrtěl radostí. Nesvištěl jsem dlouho. Po několika rychlých krocích se zvuk zurčící vodičky změnil na pořádný rachot. Tehdy mi to štěklo, byl jsem skoro v cíli. Nyní mi nezbývalo nic jiného, než se vrátit k člobrdici.

Po době delší než dlouhé, už po boku člobrdice, dotlapkal jsem do míst, kde jsem uslyšel rachot od vodičky. Pomalu po boku člobrdice, tlapkal jsem po pěšince dál. Utlapkal jsem jen pár kroků, když les skončil a přímo přede mnou byla vodička. Zabočil jsem doprava a s vodičkou po levé tlapce a lesem po tlapce pravé tlapkal jsem proti proudu vodičky.

Netlapkal jsem dlouho. Utlapkal jsem jen pár kroků a zmerčil jsem mostek. Na mostku zmerčil jsem mnoho člobrdů. Za mostkem jsem zmerčil něco, co mi vyrazilo dech.

Za mostkem, jen mrňousek proti proudu vodičky, zmerčil jsem skálu. Nebyla to však obyčejná skála. Zmerčil jsem skálu uprostřed říčky. Zmerčil jsem skálu, ze které padá vodička. Zmerčil jsem Mumlavské vodopády na říčce Mumlavě.

To vám štěknu kamarádi, jen co jsem se dostal na mostek, valil jsem očadla. Merčil jsem krásné vodopády. Ale to nebylo vše. Merčil jsem i spoustu člobrdů, kteří stejně jako já, stály frontu na fotku. Jak jsem tak ve frontě na fotku stál, vzpomínal jsem na vodopády, které jsem letos navštívil. A že jich bylo. Byly velké i malé. Mumlavské vodopády byly jedny z těch velkých vodopádů, které jsem letos objevil. Byly skoro stejně velké, jako třeba vodopády sv. Wolfganga, které jsem objevil na Šumavě. Ale u žádných jiných vodopádů, než u těchto Mumlavských, jsem nestál frontu na fotku. Přitom byly také moc krásné, možná i mnohem hezčí, než ty Mumlavské.​​​​​​​

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. Sice není přímo v Harrachově, je o mrňousek dál v městečku Vysoké nad Jizerou, ale to vůbec nevadí. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.