Památník tábor lidu

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Tanvald

 

GPS souřadnice: 50.7513153N, 15.2816753E

 

Památník tábor lidu naleznete zde: https://mapy.cz/s/mupekarosa

 

Dnes vás zavedu k památníku tábor lidu, který jsem objevil při svých toulkách chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory.

Tlapkal jsem měkoučkou cestou na vrcholu Špičák. Svět jsem měl jako na tlapce. Merčil jsem hory blízké i vzdálené, merčil jsem hluboké lesy i pastviny. Merčil jsem i kamaráda Puňťu, která zářil na obloze a svými paprsky mi co chvilku polaskal kožíšek.

Den byl jako malovaný pro toulky přírodou. Než jsem se na Špičák dostal, prosvištěl jsem hlubokým lesem. Najednou les skončil, já jsem stál na vrcholu a nevěděl jsem, kam zaběhnout dřív. Cesta má vedla kupředu a byly z ní ták krásné výhledy, že se mi jí ani za steak nechtělo opouštět. Tlapkal jsem proto stále kupředu, zvědav, kam mne cesta zavede.

Cesta mne provedla kolem vleku, provedla mne kolem restaurace i kolem skály s parádním výhledem. Ani jedno místo, které jsem míjel, mne však momentálně nedonutilo zastavit se. Tlapkal jsem stále kupředu, přetlapkal jsem horizont, když v tom, najednou, přímo přede mnou, zmerčil jsem něco, co jsem musel svištět prozkoumat.

Kopnul jsem do vrtule, chvostem jsem zamával člobrdici na rozloučenou a rychleji než rychle svištěl jsem kupředu. Svištěl jsem kupředu ták rychle, až se mi prášilo od tlapek. Svištěl jsem kupředu ták rychle, až mi ušadla plápolala na kebuli a chvost měl co dělat, aby vyrovnal zatáčky.

Svištěl jsem kupředu s větrem o závod. Čím déle jsem svištěl, tím zvědavější jsem byl. Čím zvědavější jsem byl, tím rychleji jsem svištěl. Najednou jsem zjistil, že místo svištění skáču dlouhé skoky vpřed.

Po několika dlouhých skocích byl jsem u cíle. Dosvištěl jsem k betonové stavbě prazvláštního tvaru. Dosvištěl jsem k prazvláštní stavbě a u tlapek jsem zmerčil nápis: ZDE SE KONALA PRVOMÁJOVÁ MANIFESTACE 1. 5. 1980 A ČESKONĚMECKÝ TÁBOR LIDU ZA VŠEOBECNÉ HLASOVACÍ PRÁVO 18. 6. 1893.

Dotlapkal jsem k prazvláštní stavbě, kde jsem ani podle nápisu nezjistil, co že jsem to vlastně objevil. Až člobrdice mi pověděla, že jsem objevil památník tábor lidu.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. Sice není přímo v Tanvaldu, je o mrňousek dál v městečku Vysoké nad Jizerou, ale to vůbec nevadí. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.