Přírodní koupaliště

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.6767425N, 15.4257928E

 

Přírodní koupaliště naleznete zde: https://mapy.cz/s/murukelula

 

Dnes vás zavedu k přírodnímu koupališti, které jsem objevil v hlubokém lesa nedaleko městečka Vysoké nad Jizerou.

Byl krásný podzimní den. Na obloze zářil kamarád Puňťa a svými paprsky zahříval zem. Větřík jemně vál, příroda krásně voněla a stromy do dálky zářily hřejivými barvami podzimu. Byl den jako malovaný. Byl ten správný den na toulky přírodou.

Tlapkal jsem se ségruší po boku mezi člobrdicí a člobrdou. Protlapkal jsem městečkem Vysoké nad Jizerou a dotlapkal jsem na louku. Dotlapkal jsem na louku, kde jsem mohl kopnout do vrtule a svištět kupředu s větrem o závod.

Jenže tento krásný podzimní den se mi svištět nechtělo. Byl jsem na louce, odkud má jeden svět jako na tlapce. Byl jsem na louce, odkud je výhled do dálky daleké. Byl jsem na louce, odkud jsou vidět hřebeny hor i kopečky, kde klikatící se cesty dělí louky ve dví.

Tlapkal jsem po louce, kterou by byla velká škoda jen tak prosvištět a kochal jsem se výhledy. Užíval jsem si chvíli tady a teď a než jsem se nadál, dotlapkal jsem na kraj lesa.

Jen co jsem zmerčil hluboký les kolem sebe a pěšinku před sebou, kopnul jsem do vrtule a s radostí mne vlastní svištěl jsem z mírného kopečka. Svištěl jsem kupředu s radostí v kožíšku. Svištěl jsem ták rychle, až mi ušadla plápolala na kebuli a chvost měl co dělat, aby vyrovnal zatáčky. Svištěl jsem kupředu ták rychle, že než jsem se v lese rozkoukal, ozvalo se čvachtnutí a já plaval.

To vám štěknu kamarádi, já jsem se ták lekl. Dodnes nevím, jak se to mohlo stát. Vím, že jsem svištěl po pěšince z kopečka. Vím, že jsem svištěl po pěšince mezi stromy. Vím, že jsem po pěšince prosvištěl mezi keři. Ale nevím, že bych zmerčil vodičku. Tu jsem ucítil až na vlastní kožíšek, když jsem do ní žbluňknul.

Když už jsem si tak plaval, rozhodl jsem se, že si toto letos už asi poslední plavání pořádně užiji. Plaval jsem do středu rybníku, plaval jsem zpátky ke břehu. Pozoroval jsem ségruší, jak nerozhodně pobíhá po břehu a neví, zda má skočit za mnou, nebo zda má zůstat na souši.

Neplaval jsem dlouho a byl jsem na druhé straně rybníku. Vytlapkal jsem po schodech z vodičky, důkladně jsem se oklepal, když mi štěklo, že je hodně zvláštní, že do rybníku vedou schody. Dotlapkal jsem k člobrdici, hodil jsem na ní zmatený výraz, který když člobrdice zmerčila, pověděla mi, že jsem objevil přírodní koupaliště, kam se v době dávno minulé chodili koupat člobrdové z okolí. Pověděla mi také, že na dnešní člobrdy bývá v rybníku vodička na koupání příliš studená, takže v dnešní době přírodní koupaliště využívají ke koupání jen otužilci. A pak prý já.


Tip na ubytování


Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.