Propadliny po důlní činnosti

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.7673233N, 15.4459528E

 

Propadliny naleznete zde: https://mapy.cz/s/cogemojemu

Dnes vás zavedu do lesa, kde jsem objevil jedno propadliště vedle druhého. Zavedu vás do lesa, který je jako řešeto a přesto si jen málokdo všimne, jak moc je les poddolován. A kde jsem na toto prazvláštní místo narazil? No přeci v Krkonoších, kde jsem se toulal a objevoval místa mi neznámá.

Byl krásný podzimní den. Na obloze jsem merčil šedé mráčky, podzimní větřík lehce vanul a já jsem se toulal krkonošskými lesy. Tlapkal jsem po měkoučkých pěšinkách, tlapkal jsem po pěšinkách prorostlých kořeny. Merčil jsem vysoké stromy a koberce mechu všude, kam jen očadlo dohlédlo. Užíval jsem si den a měl jsem obrovskou radost, že se mohu jen tak toulat.

Tlapky mne nesly měkoučkou pěšinkou vyšlapanou pod vysokými stromy. Mnohokrát mi cestu zkřížila pěšinka vedoucí neznámo kam. Mnohokrát jsem se rozsvištěl po pěšince vedoucí hlubokým lesem, mnohokrát jsem svištěl slalom mezi stromy a užíval si nádhernou přírodu, která byla všude kolem mne.

Svištěl jsem lesem s radostí mne vlastní a užíval jsem si den tak, jak to umím jen já. Natlapkal jsem mnoho kroků, naskákal jsem mnoho skoků, když jsem chvíli jen tak tlapkal kupředu. Tlapka střídala tlapku, nikam jsem nespěchal, když v tom, najednou, přímo přede mnou, cesta má skončila a přede mnou byl plot.

To vám štěknu kamarádi, to mi kebule nebrala. Jak jsem si tak pomalu tlapkal, najednou jsem zjistil, že svištím. V mžiku jsem svištěl rychleji než rychle a od tlapek mi odlétalo jehličí. V mžiku jsem byl u plotu a valil jsem očadla.

Nedosvištěl jsem na konec pěšinky, jak jsem si myslel v dáli. Dosvištěl jsem k pořádné díře, kterou již dávno porostly mladé stromky. Dosvištěl jsem k díře velké a hluboké, které bych si bez plotu asi ani nevšiml.

Stál jsem u plotu, čekal jsem na člobrdici a rozhlížel jsem se kolem sebe. Jen pár kroků ode mne, za několika málo stromy, zmerčil jsem další stejné zábradlí. A o kus dál další.

Stál jsem na pěšince a kebulí se mi honila spousta myšlenek. První myšlenka mne zavedla k člobrdům, kteří tuto díru oplotili. Byl jsem za to moc rád. Bez plotu bych si díry těžko všimnul. Pak už jsem jen přemýšlel, kde se tu tolik děr vzalo. To mi objasnila až člobrdice. Pověděla mi, že kdysi dávno se v místech těžil fluorid, baryt a galenit, rudy, které se dále zpracovávaly. A po těžbě zůstaly v přírodě tyto propadliny.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. Sice není přímo v Harrachově, je o mrňousek dál v městečku Vysoké nad Jizerou, ale to vůbec nevadí. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.