Špičák

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Tanvald

 

GPS souřadnice: 50.7514981N, 15.2823497E

 

Rozhlednu Tanvaldský Špičák naleznete zde: https://mapy.cz/s/honazuzolu

 

Dnes vás zavedu na rozhlednu Tanvaldský Špičák, která byla mým posledním zastavením v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, o kterém vám letos štěknu.

Byl krásný podzimní den a já se toulal po Tanvaldském Špičáku. Už jsem měl v merku většinu turistických zastavení, který mi Tanvaldský Špičák k prohlédnutí nabízel. V merku jsem neměl jedno jediné. A tím zastavením nebylo žádné jiné zastavení, než samotná rozhledna Tanvaldský Špičák.

Po krátkém zastavení v restauraci, kde člobrdice zaplatila vstupné, vydal jsem se po dřevěných schodech vzhůru. Dřevěné schody byly úzké a moc dobře se mi po nich netlapkalo. Věděl jsem však, že když dotlapkám do cíle, budu mít svět jako na tlapce. Tedy, věděl jsem. Pevně jsem v to doufal.

Tlapka míjela tlapku. Minul jsem mnoho mezipater, přetlapkal jsem část schodů, která má nejlepší léta již dávno za sebou. Hodil jsem očadlem z několika oken, zvědav, jak vysoko nad zemí se nacházím. Po chvíli, která mi přišla jako věčnost, otevřela člobrdice dveře, mne ofoukl studený větřík a už jsem měl svět jako na tlapce.

Merčil jsem hory i lesy, merčil jsem městečka i samoty. Merčil jsem místa krásná, merčil jsem nádhernou přírodu. Přímo pod famfrňákem jsem také zmerčil úzkou vyhlídkovou plošinu.

Co vám budu štěkat kamarádi, moc se mi na ní tlapkat nechtělo. Něco ve mne mne ale nutilo, abych se na plošinu vydal a pořádně se porozhlédl po okolí. To něco ve mne mne opravdu přesvědčilo. Se sebezapřením mne vlastním stál jsem na plošině a merčil dálku větší než dalekou.

Za prvním rohem zmerčil jsem Ještěd, jak ční do výšky nad ostatními horami. Za dalším rohem merčil jsem hřebeny hor, hluboké lesy, vesničky i samoty. Za dalším rohem merčil jsem vlek a hluboký les, kterým jsem na Tanvaldský Špičák přitlapkal. A za dalším rohem merčil jsem výhled mne ták dobře známý a dveře, které vedly do bezpečí.

Na rozhledně Tanvaldský Špičák strávil jsem jen chvilku. Foukal chladný větřík a já jsem nechtěl nastydnout. Co bylo k zmerčení, jsem zmerčil. Zmerčil jsem místa blízká i vzdálená, zmerčil jsem krásnou přírodu. Jen jediné mne na rozhledně Tanvaldský Špičák výhled kazilo. Všudypřítomné přijímače a vysílače mnohde brání ve výhledu do dálky daleké.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. Sice není přímo v Tanvaldu, je o mrňousek dál v městečku Vysoké nad Jizerou, ale to vůbec nevadí. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.