Tomášův kříž

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.7102658N, 15.3853944E

 

Tomášův kříž naleznete zde: https://mapy.cz/s/pucebuvova

Dnes vás zavedu k Tomášovu kříži, který jsem objevil při svých toulkách v okolí městečka Vysoké nad Jizerou.

Byl krásný podzimní den. Na obloze zářil kamarád Puňťa a svými paprsky ohříval zem. Stromy hrály teplými barvami podzimu a mne se toulalo, jedna radost.

Tlapkal jsem polní cestou mezi loukami. Co chvilku jsem tlapkal alejí, co chvilku jsem se kochal výhledem do dálky daleké. Tlapkal jsem pomalu a rozvážně. Nikam jsem nespěchal. Zato jsem se všemi svými smysly snažil zapamatovat krásu místní krajiny.

Tlapka střídala tlapku a já si připadal, jako bych byl v pohádce. Kromě několika ptáčků co se mi proletěli před famfrňákem jsem nezmerčil živolu. Všude byl naprostý klid. Takový klid, který se najde opravdu jen málokde.

Tlapky mne nesly stále kupředu, až mne donesly na rozcestí. Jenže kudy tudy? Kudy kam? Musel jsem se rozhodnout. Zasvištěl jsem doprava, ale nic zvláštního jsem nezmerčil. Zasvištěl jsem doleva, ale ani tady jsem nic zvláštního nezmerčil. Zasvištěl jsem cestičkou rovně a nestačil jsem valit očadla.

Jen pár kroků od cesty zmerčil jsem kámen ták velký, aby si na něm člobrda s člobrdicí odpočinuli. Za kamenem, to byla pohádka. Merčil jsem do dálky daleké. Merčil jsem kopce, louky a remízky. Vší tou nádherou se klikatila úzká silnička, kterou co chvíli zastínil strom.

Když už jsem si myslel, že mne nic nepřekvapí, otočil jsem zpátky s myšlenkou, že tady si s člobrdou, ségruší a člobrdicí odpočinu. Jak jsem se otočil, zmerčil jsem kříž, který svými paprsky v mžiku rozzářil kamarád Puňta.

To vám štěknu kamarádi, já měl tákovou radost, že jsem objevil místo jako z pohádky. Ještě větší radost jsem měl z toho, že jsem si na tomto místě mohl se svými blízkými odpočinout. Posvačil jsem, pokochal jsem se výhledy a pln nových sil tlapkal jsem dál.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.