Vyhlídkové místo Dykova skála

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.6811317N, 15.4360692E

 

Dykovu skálu naleznete zde: https://mapy.cz/s/bebenekabu


Dnes vás zavedu na Dykovu skálu, kterou jsem objevil na svých toulkách v okolí Vysoké nad Jizerou.

Byl krásný podzimní den a já se toulal přírodou. Svět jsem měl jako na tlapce. Merčil jsem blízké kopce i kopečky, merčil jsem vzdálenější hřebeny hor. Všude, kam očadlo dohlédlo, byly louky. Na loukách byla malá políčka. Louky od sebe dělily klikatící se cesty, povětšinou schované ve stromové aleji.

Tlapkalo se mi, jedna radost. Nikam jsem nespěchal. Merčil jsem kamaráda Puňťu, jak se pomalu schovává za kopečky. Ale ani to mne neodradilo od rozvážného toulání.

Tlapka střídala tlapku a výhled střídal výhled. Už jsem měl v tlapkách mnoho luk, už jsem měl v očadlech mnoho výhledů, když jsem jen mrňousek přede mnou zmerčil les.

Jen co jsem zmerčil les, kopnul jsem do vrtule a s radostí mne vlastní, vydal jsem se kupředu. Svištěl jsem kupředu rychleji než rychle. Ušadla mi plápolala na kebuli, chvost se vrtěl radostí a já svištěl kupředu, s větrem o závod a s radostí v kožíšku z mírného kopečka.

Svištěl jsem jen chvilku a dosvištěl jsem k lesu. Po mé levé tlapce, hned na začátku lesa, zmerčil jsem pěšinku. Zmerčil jsem pěšinku vedoucí do lesa, ale kam přesně, to jsem nezmerčil. Kamarád Puňťa už byl ták nízko, že mne naprosto oslnil.

To se ví, že jsem se nedal. Pouze jsem zpomalil krok. Už jsem nesvištěl s větrem o závod. Nyní jsem tlapkal pomalu a rozvážně kupředu, přímo za famfrňákem.

Tlapka střídala tlapku. Protlapkal jsem zatáčkou, když přímo přede mnou vyrostla skalka. Na skalce zmerčil jsem balvan. Do balvanu zmerčil jsem vytesaný nápis Dykova skála. A za balvanem zmerči jsem křeslo. Velké kovové křeslo, které bylo natočeno zády ke stromům a čelem přes louku.

To vám štěknu kamarádi, na kraji lesa objevil jsem další z mnoha vyhlídkových míst. Kdysi dávno odtud býval parádní výhled do okolí. Byly vidět hřebeny hor, bylo vidět do dálky daleké. Dnes je z křesla vidět na blízkou louku a mezi stromy v aleji i na kousek horských hřebenů. Ale že z místa není vidět do dálky daleké, nevadí. Místo je to moc krásné a za zastavení rozhodně stojí. A když se na Dykovu skálu vydáte, cestou budete mít svět jako na tlapce. O výhledy tedy rozhodně nepřijdete.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.