Zřícenina hradu Níštějka

 

Kraj: Liberecký

 

Okres: Semily

 

GPS souřadnice: 50.6742919N, 15.4476108E

 

Zříceninu hradu Níštějka naleznete zde: https://mapy.cz/s/pezegolota

Dnes vás zavedu na zříceninu hradu Níštějka, kterou jsem objevil při svých toulkách po okolí Vysoké nad Jizerou.

Byl krásný podzimní den. Na obloze zářil kamarád Puňťa a svými paprsky vybarvoval svět. Příroda krásně voněla podzimem. Stromy se zahalovaly do teplých barev a den sváděl k toulce přírodou.

Jen co jsem byl po snídani, vyrazil jsem na výlet. Chvostem jsem zamával penzionu Aktiv na rozloučenou a slíbil jsem mu, že na večeři budu zpět. Prosvištěl jsem městečkem rychleji než rychle a než bys pro kostičku dosvištěl, byl jsem na měkoučké polní cestě mezi loukami a svět jsem měl jako na tlapce.

Svištěl jsem polní cestou kupředu a zase zpátky. Prohlížel jsem si hřebeny hor po mé levé tlapce. Prohlížel jsem si louky a kopečky po mé pravé tlapce. Prohlížel jsem si louky a políčka všude, kam jen očadlo pohlédlo.

Svištěl jsem kupředu s radostí v kožíšku. Svištěl jsem kupředu a ještě jsem stíhal dělat se ségruší psí kusy. Co chvilku jsem donesl člobrdici větvičku, co chvilku jsem donesl člobrdové pořádný klacek. Cesta mi šla krásně od tlapek a než jsem se nadál, byl jsem v podzimem zbarveném a chladném lese.

V lese jsem tlapkal pomalu a merčil jsem okolí. Tlapkal jsem chvilku zpevněnou lesní cestou, chvilku jsem tlapkal měkoučkou lesní cestou. Co chvilku jsem zaslechl zurčení potůčku, co chvilku jsem zaslechl šumění větříku ve větvích.

Chvilku jsem tlapkal z kopečka a cesta mi šla krásně od tlapek. Co chvilku jsem tlapkal do kopečka a musel jsem čekat na člobrdu s člobrdicí, kterým cesta do kopečka moc od nohou nešla. Vedl jsem celou svou smečku kupředu, rozhlížel jsem se kolem sebe, když jsem dotlapkal do dlouhé zatáčky, kde jsem zmerčil balvan. Vedle balvanu zmerčil jsem obrovskou ceduli a mezi cedulí a balvanem zmerčil jsem tajemnou pěšinku.

Zmerčil jsem pěšinku vedoucí z kopečka do podzimem zbarvené bučiny. Zmerčil jsem tajemnou pěšinku, která sváděla k průzkumu. Koho jsem však nezmerčil, byli ostatní členové mé smečky. A bez ostatních členů smečky jsem se nemohl vypravit na průzkum.

Tlapal jsem v zatáčce, merčil jsem blízké okolí a netrpělivě jsem čekal na ostatní. Když už jsem měl zatáčku v merku, když jsem měl v merku ceduli, dorazili ke mne ostatní a já se mohl vydat na průzkum pěšinky.

Kopnul jsem do vrtule a s radostí v kožíšku a zvědavostí mne vlastní, rozsvištěl jsem se po pěšince. Prosvištěl jsem kolem ohniště a dosvištěl jsem na místo, kde byla kamenná zeď vedle kamenné zdi a jedna tajemnější pěšinka než druhá.

Dosvištěl jsem na místo, které je rájem pro tuláky. Se zvědavostí v kožíšku svištěl jsem po pěšinkách mezi zdmi. Co chvilku jsem se schoval v puklině, co chvilku jsem na člobrdici štěknul z výšky. Nejednou se člobrdice lekla a nejednou vylekala mne.

S člobrdicí, člobrdou i ségruší prohlížel jsem si tajemné zdi a pěšinky. Byl jsem v hlubokém lese, toulal jsem se a dělal jsem psí kusy na místě ták tajemném. Když jsem měl tajemné místo v merku, když jsem byl vyblbnutý, vrátil jsem se zpátky do zatáčky, kde mi člobrdice přečetla velkou ceduli. Na ceduli bylo napsáno, že jen pár kroků od zatáčky nachází se zřícenina hradu.

Jen co jsem zaslechl slova zřícenina hradu, štěklo mi, kde se v hlubokém lese vzalo tolik zdí. Nebyly to obyčejné zdi, ve kterých jsem dělal psí kusy. Byly to zbytky zříceniny hradu Níštějka.


Tip na ubytování


Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím penzion Aktiv. Nachází se jen pár krůčků od přírody a z okolí penzionu má jeden svět jako na tlapce. V penzionu Aktiv výborně vaří a poradí si i s různými dietami.